پارتیشن بندی چیست؟

پارتیشن بندی چیست؟

اگر بخواهیم پارتیشن را به صورت تحت اللفظی ترجمه کنیم باید گفت که به معنای جداسازی و قسمت بندی است. در زمان های قدیم پارتیشن‌هابیشتر از چوب ساخته می‌شد. این مجموعه پارتیشن‌‌های بلند معمولا تا سقف ادامه پیدا می کرد. در فرهنگ ایرانی پارتیشن را به صورت تقسیم، دیواره، دیوارک، تیغه، جداکردن، حدفاصل، وسیله یا اسباب تفکیک تعریف می‌کنند؛ اما امروز در معنای دیوارک بسیار کاربردی‌تر از سایر تعریف‌های موجود است. با توجه به تعریف آن به عنوان دیوارک می‌توان نتیجه گرفت که در واقع دیوارکوچکی است که به صورت دوجداره طراحی می‌شود. این دیوار متناسب با نیاز ساختمان به آن افزوده می‌شود.

تاریخچه‌ی پارتیشن

در ابتدای طراحی ساختمان پارتیشن اصلا وجود نداشته است. به تدریج و با گسترش صنعت ساختمان‌ سازی نیاز به این سازه‌ها بیشتر احساس شد. در واقع ساختمان‌ها برای جداسازی فضاها و محیط‌های داخلی به آن احتیاج داشتند. وظیفه‌ آن در این ساختمان‌ها تفکیک، جداسازی و تقسیم‌ بندی قسمت‌های داخلی ساختمان به صورت عملی بود.
 
 

پارتیشن بندی چیست؟

 

 

پارتیشن بندی چیست؟

 


 
جنس پارتیشن‌های اولیه بیشتر ترکیبی از چوب و پارچه بود. این پارتیشن‌ها به صورت صفحه‌هایی شلف مانند روی سقف قرار گرفته و مکان مناسبی برای قرارگیری کتاب‌ها و وسایل مختلف به شمار می‌آمدند. اینها سبب به وجودآمدن دو فضای کاربردی و جدا در کنار یکدیگر شدند.
وظیفه‌ی دیوار در ساختمان در واقع جداسازی و تفکیک فضاهای مختلف است. شاید این عملکرد در ساختمان بسیار ساده به نظر برسد ولی نقش مهمی در دکوراسیون و طراحی داخلی ایفا می‌کند. در واقع خلق ایده‌های نوین در زمینه‌ی طراحی داخلی، توسعه، صنعت و معماری سبب شده تا فضای داخلی ساختمان‌ها به بهینه‌ترین شکل ممکن مورد استفاده قرار بگیرد.
 
پارتیشن بندی چیست؟

همانطور که در ابتدا گفتیم به معنای قسمت بندی و جداسازی فضاهای مورد نظر است. در واقع موجب استفاده‌ی بهینه از فضای موجود می‌شود. این موضوع در فضاهای بزرگ‌تر بیشتر خود را نشان می‌دهد، چرا که می‌توان این فضاها را به سادگی به چند قسمت تقسیم کرده و در هر قسمت کار متفاوتی انجام داد. این کار در انواع مکان‌های اداری، مسکونی و غیر مسکونی کاربرد دارد.
 
این سازه بر حسب نوع کاربرد به دو دسته‌ی ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند. پارتیشن ثابت به نوعی گفته می‌شود که به وسیله‌ی پیچ و مهره به زمین متصل می‌گردد، این نوع سازه‌ها در دو نوع کوتاه و بلند طراحی شده ‌اند.پارتیشن متحرک نیز به سازه‌ای گفته می‌شود که به سادگی جابه جا شده و محل قرارگیری آن متناسب با دکوراسیون محیط قابل تغییر می‌باشد. البته این دیوار متحرک انواع مختلفی دارد.که در مقاله های بعد به شرح توضیح داده می شود.

ALVEO

ALVEO

پارتیشن شیشه دوجداره و چوب

VITRUM

VITRUM

پارتیشن تمام شیشه تکجداره

VITRUM DUO

VITRUM DUO

پارتیشن تمام شیشه دوجداره

MAGNEO

MAGNEO

پارتیشن فریم لس دوجداره

INTER D.O.O.R.

INTER D.O.O.R.

درب های داخلی