کاربرد انواع اسکای لایت نمای شیشه ای مدرن

در مطالب قبلی به طور کامل در مورد سقف اسکای لایت (Skylight) و کاربردهای آن آشنا شدید و می¬ دانید که امروزه از انواع اسکای لایت به فرم های مختلف استفاده می شود که هر کدام استفاده ها و ظاهر جذاب و زیبای خود را دارند. حقیقتا می توان گفت که نمای شیشه ای اسکای لایت یکی از بهترین و زیباترین سازه های معماری است که از گذشته وارد زمان حال شده و با مدرنیزه کردن اجزای ساختاری و پیشرفته تر شدن سیستم شیشه ای اسکای لایت شاهد جلوه و کاربردهای تازه و استانداردی از سقف شیشه ای اسکای لایت هستیم.

انواع اسکای لایت

۱- ساختار هرمی (Pyramid):
از انواع اسکای لایت که ساختار خود حمایتی دارد و در طول ۶۰ سانتیمتر تا ۷ متر ساخته می شوند و شیب آن از ۱۵ تا ۶۰ درجه است که در حالت استاندارد ۳۰ درجه است. ساختار این نوع از نمای شیشه ای اسکای لایت به نحوی است که هر ۴ طرف آن شیب یکسانی دارند و نصب آن در محل انجام می گیرد. از سیستم شیشه ای پلی کربناتی و همچنین فریم آلومینیومی ساخته شده و درزگیری با سیلیکون صورت می گیرد تا عایق رطوبت و حرارت باشد. قابلیت مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید داشته و امنیت سقوط آن بسیار بالاست.
۲- تک شیبه (Single Slope):
به این نوع از سیستم شیشه ای اسکای لایت گاهی اوقات lean-to skylight هم گفته می شود که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و در شکل و سایزهای مختلف موجود است. این مدل از انواع اسکای لایت با یک دریچه به سمت بالا یا به شکل مجموعه ای باز و بسته می شود. این مدل به مدل های بسیار مدرن و با کارایی زیاد معروف هستند که به شکل ساختار شیشه ¬ای کامل، ۲ طرفه، ۴ طرفه ساخته می شوند و در ساخت آن استانداردهای AAMA و ASTM بکار رفته است. این مدل ها در برابر جریان شدید باد بسیار مقاوم بوده و دچار شکستگی نمی شوند.
۳- دو شیبه دارای خط الرأس (Double Sloped Ridgelight):
از انواع اسکای لایت در طول های ۶۰ سانتیمتر تا ۷ متر و از شیب ۱۵ تا ۶۰ درجه که معمولا ۳۰ درجه است ساخته می شود که ساختار شیب دو طرفه آن باعث می شود به هیچ وجه رطوبت و آب و یا گرد و خاک بر روی آن باقی نماند. هر دو سمت این نوع اسکای لایت به شکل شیب دار، اِباتمِنت دیواری یا انتهای باز ساخته شده و به درخواست مشتریان می توان از نیروی محرکه الکتریکی از ۲۴ تا ۲۳۰ ولت برای باز کردن آن استفاده کرد.
۴- خط الرأسی با انتهای باز یا شیشه ای (Ridgelites with Hipped or Glazed-Ends):
از انواع اسکای لایت که تأثیر بسیار زیادی در زیبایی و ارزش معماری یک ساختمان دارد که ساختار آن به نحوی است که از هر دو طرف ادامه دارد و باعث ایجاد نمایی بسیار جذاب در مقایسه با سایر انواع نماها شده و میزان نور ورودی به داخل ساختمان را افزایش می دهد. معمولا شیب هندسی این مدل از نمای شیشه ای اسکای لایت ۳۰ یا ۴۵ درجه است و زاویه گوشه های نما نیز از ۱۰ درجه تا تقریبا عمودی متغیر است. واحدها معمولا از روکش پلی کربناتی برای استفاده در سایبان هاست یا در مناطقی که گرمای زیادی وجود ندارد چرا که به دلیل ورود نور بیشتر فضای داخلی ساختمان به شدت گرم می شود.
۵- پُلیگون قطعه ای و شعاعی (Segmented and Radius Polygon):
طراحی چند ضلعی یا پلیگون (۵، ۶، ۸ یا ۱۲ ضلعی) با ساختارهای شعاعی یکی از طراحی¬ های زیبای سقف شیشه ای اسکای لایت است که قابلیت استفاده در هر نوع سقف اعم از شیب دار، صاف و شیروانی و هر مکانی (بیشتر کتابخانه ¬ها، دانشگاه¬ ها، فروشگاه ¬های بزرگ، مکان¬ های ورزشی و دیگر نواحی شلوغ پر جمعیت) را دارد. نسبت به سازه فلزی به بخش شیشه ¬ای در این نوع بیشتر از همه بوده و محاسبات مهندسی پیشرفته تری نیاز دارد. در دو نوع شیشه ای و پلی کربنات نیز موجود هستند.
۶- گنبدی قطعه ای و شعاعی (Segmented and Radius Dome):
نمای شیشه ای اسکای لایت از نوع گنبدی با اهداف کاربردی و زیبایی ساخته می¬ شوند که در آن شیشه¬ ها با زوایای مختلف ساخته می¬شوند تا نمای گنبدی شکل بگیرد. شیشه¬ های لمینت با لایه های بینابینی SGP رنگی را می¬ توان برای افزایش زیبایی ساختار استفاده کرد. از انواع اسکای لایت که بسیار مورد علاقه طراحان و معماران بوده و در انواع سایز کوچک تا بسیار بزرگ ساخته می شوند اما ارتفاع و سایز کلی را براساس بنای مورد نظر تعیین می¬ کنند.
گروه مهندسی آرمن طرح و نما بزرگترین و معتبرترین مجری انواع اسکای لایت در کشور آماده خدمات رسانی و عرضه انواع نمای شیشه ای اسکای لایت در کشور با بهترین قیمت و کیفیت است.