سازه اسپایدر و انواع سازه

تاثیر سازه اسپایدر در زیبایی شهرها

سازه اسپایدر، یکی از مدرن ترین نماها می باشد که به تازگی مورد توجه معماران بوده است . در این نوع نما دیوارهای خارجی مانع عبور جریانات بیرونی نبوده، به هیچ مصالح ساختمانی وابستگی ندارد و می توان با کمترین هزینه آن را طراحی و نصب کرد.

خصوصیات منحصر به فرد نمای اسپایدر

در مقابل باد و زلزله مقام است و تحت تاثیر این عوامل تخریب نمی شود. در نمای اسپایدرکابلی با شیشه های دو جداره و گاز عایق لمینیت طلقی ، می توان ساختمان را به بهترین شکل عایق بندی کرد.  هچنین ساکنین ساختمان هایی با نمای اسپایدر دید گسترده ای تری دارند.
علی رغم اینکه از حداقل فریم ها و فلزات در این نما استفاده می شود، ساختمان ها با حداکثر ایمنی عایق بندی می گردند. این نما می تواند با خرپا، کابل و نگهدارنده چند جهتی نصب و نگهداری شود؛ به همین دلیل، معمار و مهندس سازه در انتخاب سازه کاملا آزاد است.

 

انواع سازه نمای اسپایدر

  • سازه لوله ساده

   می توان با مقاطع پروفیلی، وزن، نیروهای آیرودینامیک و بادی که بر ساختمان هجوم می آورد را کنترل و تحمل کرد.
   به وسیله این قطعات نصب نمای اسپایدر به بهترین شکل انجام می شود. لوله های ساده ابتدایی ترین سازه این نما هستند. لوله ها از جنس استیل بوده و قطر آن ها از ۷۶ تا ۱۰۲ میلی متر یا حداقل ضخامت ۵/۱ میلی متر متفاوت و متغیر است.

 

 • سازه خرپایی

  در این نوع  می توان با خرپای فلزی بار مرده ساختمان را کنترل و تحمل کرد. پنجه ها و چنگک ها به وسیله پیچ یا جوش ، پنل های شیشه ای را کنترل کرده و بار را انتقال می دهند.

 

 •  
  سازه خرپا اسپایدر
  سازه خرپا اسپایدر

   

 • سازه کابلی یا نمای اسپایدر کابلی

  استحکام نمای اسپایدر کابلی، بالا بوده و منعطف بودن این سازه کمک میکند که پنل های شیشه ای به راحتی نصب گردد. کابل ها در نمای اسپایدر کابلی به طور منظم کنار هم قرار گرفته اند و در نهایت موجب شده اند تا ساختمان چهره ای زیبا داشته باشد. نواقص و اشکالات آن در کمترین حد خود است. نمای اسپایدر کابلی در درازمدت به آسانی نگهداری می شود ولی باید قطعات سازه را همیشه تحت کنترل داشت تا حادثه ای رخ ندهد.

  کابل های گالوانیزه و استیل به شکل شبکه و تور یا خرپا، وزن سازه را متحمل شده و وزن را به تکیه گاه ها منتقل می کنند. زیبایی منحصر به فرد نمای اسپایدر باعث محبویت آن شده است. محاسبات این نوع سازه پیچیده بوده و می توان با کابل های ساده یا کابل های خرپایی ، نمای اسپایدر را به بهترین نحو ممکن اجرا کرد.

   

   

  سازه کابل استیل اسپایدر
  سازه کابل استیل اسپایدر
 • سازه فین گلس یا ستون های شیشه ای

  سیستم فین گلس بر روی زمین نصب می شود یا به صورت معلق،  عمودی یا افقی بر روی هم سوار می شود. در حقیقت شیشه هم نقش دیواره شیشه ای را دارد و هم ساره ای است که دیواره بر روی ان سوار می شود. این سیستم برپایه اتصالات نقطه ای بوده و نمایی زیبا و تمیز را ارائه می دهد با به کار گیری این نوع از نمای شیشه ای یا فین گلس چهارچوب ها و شبکه های نگهدارنده شیشه حذف می شود

  همچنین از مفصل گردنده Austfix به منظور کاهش استرس و ایجاد تنش در اطراف شیشه استفاده می شود. این امر به کاهش استرس خمشی در گوشه پانل شیشه ای روی سیستم پشتیبانی از نقطه کمک می کند. نتیجه به دست آمده باعث بهبود عملکرد صفحه شیشه ای و طول عمر سیستم نمای شیشه ای در ساختمان می شود.

 •  
  سازه فین گلس اسپایدر
  سازه فین گلس اسپایدر

   

 

 • سازه فضا کار

  در این سازه فرم ها و اشکال هندسی، به صورت یک شکل کنار هم قرار گرفته اند. می توان این نوع را با سرعت هر چه بیشتر اجرا کرد. سازه فضایی به وسیله گوی ، قطعات جوشکاری و بست به یکدیگر متصل می شوند و در نهایت سازه و شکل زیبایی را ترسیم می کنند که تحمل نیروهای واره در جهات مختلف به واسطه شکل و سازه هندسی، باعث استحکام سازه شده است. می توان این نوع را در دیواره سالن ها ، نورگیرهای سقفی به  کار برد.
  تلفیق و ترکیب این سازه با قطعات اسپایدر موجب شده که نمای اسپایدر یکپارچه بوده و عناصر معماری را می توان به راحتی ترسیم و خلق کرد.

کارشناسان و مهندسین شرکت آرمن، طراح و ارائه دهنده انواع سیستم های نما آماده ی مشاوره و اجرای نمای اسپایدر در انواع ذکر شده می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *