انواع لامل در سیستم کرتین وال

ساختمان اصلی کرتین وال یا ساختار کرتین وال، همان طور که قبلاً توضیح دادیم تشکیل شده است از دو بخش به نام های :

 • شاسی
 • لامل

بعد از این که ساختار کرتین وال ساخته شد، شیشه ها یا پوشش ها دیگری، با گونه های متنوع و رنگ بندی متعدد، روی آن ها نصب می شوند.

اگر به یاد داشته باشید، گفته شد که لامل در واقع همان سازه ای است که از آلومینیم ساخته شده است و وظیفه اش این است که شیشه هایی که روی آن ها نصب می شوند را تحمل کند. نصب لامل ها به صورت مشبک است. یعنی این که، این لامل ها در دو جهت افقی و عمودی روی یکدیگر نصب می شوند. نتیجۀ نصبی با این روش تشکیل یک فضای مشبک برای نصب صفحات شیشه ای یا … هر چیز دیگر، صورت می دهد.

 • انواع لامل بر اساس جهت نصب

همان طور که قبلاً گفته شد لامل ها را با دو نام می شناسند که عبارت هستند از:

لامل های عمودی که به آن مولیون می گویند و لامل های افقی که به آن ترنسم می گویند.

در سیستم کرتین وال، لامل ها بر اساس نوع طراحی نما و کاربردی که از آن ها انتظارمی رود، انواع متعددی دارند که مهم ترین آن ها عبارت هستند از:

لامل های آلومینیمی، لامل های فولادی و لامل های چوبی، که طبیعتاً هر کدام دارای مشخصه های خاص خود و با توجه به این ویژگی های مخصوص به خود، کاربردهای متنوعی دارند.

 

ویژگی های انواع لامل در سیستم کرتین وال

در نمای کرتین وال، لامل ها با شیارهایی توسط مهندسین طراح، طراحی می شوند. این شیار ها طوری طراحی می شوند که لامل ها از طریق همین شیار ها در همدیگر قفل می شوند. سپس نوبت به نصب شیشه ها در فضایی که بین مولیون (همان لامل عمودی ) و ترنسم( همان لامل افقی) قرار می گیرند. قرارگیری شیشه ها در فضای مابین مولیون و ترنسم، طوری صورت می گیرد که این امکان وجود داشته باشد که با لاستیک هایی مخصوص به نام لاستیک های EPDM با هدف عایق بندی حرارتی، رطوبتی و الکتریکی بتوان آن ها را نصب کرد.

ویژگی های انواع لامل در سیستم کرتین وال
ویژگی های انواع لامل در سیستم کرتین وال

بنابراین در نمای کرتین وال، این لاستیک های EPDM، که در مقاله ۳ کرتین وال توضیح داده شد که چه نوع لاستیکی می باشد، در جای خود نصب می شوند. حالا در سیستم کرتین وال خود یک لایۀ عایق داریم.

در سیستم کرتین وال، لامل های آلومینیمی بهترین نوع می باشند.در اکثر پروژه های نصب نمای کرتین وال، از لامل های آلومینیمی استفاده می شود. علت استفاده از لامل های آلومینیمی به جای لامل های چوبی چه مواردی می تواند باشد.

-مزایای لامل آلومینیمی در سیستم کرتین وال

قطعاً در سیستم کرتین وال، لامل آلومینیم دارای مزایایی می باشد که به نوع چوبی و یا فولادی ترجیح داده می شوند. آن مزیت ها موارد زیر هستند:

 • در سیستم کرتین وال، انواع لامل چوبی و فولادی به علت این که در حجم زیادی دچار خوردگی می شوند، خیلی زودتر از آن چه که فکرش را بکنید، حذف می شوند.
 • در نمای کرتین وال، نمونه های لامل از آلومینیم و آلیاژهایش در عین سبک بودن، استحکام بالایی همراه با سبکی، توانایی جیگ و فیکسچر بودن بالا، دارای خاصیت عایق بندی رطوبتی و هوایی می شود که مورد توجه بسیاری از معماران و مهندسین برجسته ای قرار گرفته اند.

سیستم کرتین وال بر اساس نوع نصب به دو دسته تقسیم می شوند:

 • ۱-فریملس (Frameless) که خطوط ظاهری نمایان ندارند و
 • ۲-فیسکپ (FaceCap) که دارای خطوط ظاهری نمایان می باشند.
  لامل آلومینیومی فولادی و چوب
  لامل آلومینیومی – آرمن طرح و نما

  سیستم کرتین وال فریملس (Frameless) خود دارای دو زیر مجموعه است:

  هر کدام از این زیرمجموعه ها با توجه به شرایط پروژۀ سیستم کرتین وال، یعنی پروژۀ ساختار نما و … توسط مهندسین و آرشیتکت ها انتخاب می شوند و بعد از این که طراحی به لحاظ فنی و زیبایی شناختی در محل پروژۀ نمای کرتین وال صورت گرفت، نصب می گردند.

  • ۱-۱-سیستم کرتین وال فول فریم (Full Frame)

   در سیستم کرتین وال فول فریم مابین شیشه های دو جداره یا چند جداره که نوعی چسب پایۀ سیلیکونی در بین فضاهای خالی بین جداره های شیشه ای قرار خواهد گرفت. قبل از آن این چسب به درون نوعی قاب که به آن کاست می گویند، قرار می گیرد، بعد از آن مجموعه ای شیشه و کاست داریم که در فضای خالی بین لامل های افقی و عمودی توسط پیچ یا پرچ در محل مورد نظر ثابت و محکم قرار می گیرد.

  • ۲-۱-سیستم کرتین وال یو چنل (Uframe)

   در سیستم کرتین وال یو فریم یا یو چنل دقیقاً شرایط سیستم کرتین وال فول فریم برقرار است. تنها تفاوت این دو سیستم این است که چسب درون کاست های قرار می گیرد که U شکل هستند. سپس توسط لقمه های مخصوص فلزی در در فضاهای بین لامل های ترنسم و مولیون قرار می گیرند.

 • نمای کرتین وال فیسکپ (FaceCap):

  در این نمونه یکی از لامل های مولیون و یا ترنسم حذف می گردند. سپس از لاستیک EPDM  و چسب هایی که مادۀ اولیۀ اصلی آن سیلیکون است مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم کرتین وال فول فریم
سیستم کرتین وال فول فریم

 

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *