چهار نمونۀ اصلی و برجستۀ سیستم کرتین وال

آشنایی با انواع سیستم کرتین وال به ما کمک میکند که بهترین گزینه را برای نمای ساختمان با کاربری های مختلف انتخاب کنیم.

۱-سیستم کرتین وال یونیتایز (Unitize Curtain Wall System)

سیستم کرتین وال دارای نمونه های متنوعی است. هرچند، هدف ما معرفی مهم ترین و مشهورترین آن هاست. سیستم کرتین وال یونیتایز، یکی از پرهزینه ترین نمونه های سطح یا پوستۀ نمای کرتین وال ساختمان است.

نمونه هایی از پوستۀ کرتین وال، که به عنوان رایج ترین و پرمصرف ترین نمونه ها شناخته شده اند، عبارت هستند از:

  • سیستم کرتین وال با پوستۀ فلزی ( آلیاژهای آلومینیم)، که این نوع پوسته ها طبق پیشنهاد مهندس آرشیتکت پروژه، توسط پنل هایی از جنس شیشه ای، سنگ های نازک، کامپوزیتی و یا سرامیکی پوشش دهی می شوند. در ایران این پنل ها از سمت پشت به سازۀ ساختمان اتصال پیدا می کند.
  • سیستم کرتین وال یونیتایزد (Unitized) یا یونیتایز شده که ترجمۀ لغوی آن، یکپارچه سازی شده می باشد.
  • سیستم کرتین وال استیک (Stick)
انواع نمای کرتین وال
انواع نمای کرتین وال – آرمن طرح و نما

نکته: دو سیستم یونیتایز شده و سیستم استیک، در واقع نوعی سیستم کرتین وال می باشند که بر اساس ساختار سیستم کرتین وال تقسیم بندی شده اند.

سیستم کرتین وال یونیتایز شده، متشکل از واحدهای شیشه ای:

بزرگی است که در خود کارخانه طراحی، ساخته و اجرا می شود. بعد از این که این نمونه کاملاً در کارخانه آماده شد، به محل مقرر شدۀ پروژه منتقل می شود. حالا این سیستم آماده باید به ساختمان متصل شود. در محل پروژه، واحدهای یونیتایز شده را توسط نوعی لنگر (Anchor)، که به ساختمان از قبل متصل شده اند، نصب و مستقر می شود.

سیستم کرتین وال یونیتایز شده، دارای مزایا و مشخصه های فراوانی است

که برجسته ترین آن، کیفیت بسیار بالای این نوع سیستم کرتین وال می باشد. علت رسیدن به چنین کیفیت فوق العاده ای، نتیجۀ حداقل سطح خطای ساخت در محیطی کاملاً کنترل شده و مجهز، دارای آب و هوای مطلوب و در کل اجرای کامل سیستم در محل کارخانه می باشد. کیفیت این نوع سیستم به قدری بالاست که حتی به هیچ نوعی شیشه کاری در محل احداث پروژه، انجام نمی شود.

سیستم کرتین وال یونیتایز شده برای نمونه های زیر، بسیار مناسب است:

  • پروژه های شامل تعداد بسیار زیاد ماژول تکراری که در طراحی ایجاد شده است
  • پروژه های گران قیمت، به خاطر هزینۀ نیروی کار در محل مقرر شدۀ پروژه، که با انتقال به داخل خود کارخانه، این هزینه به حداقل می رسد
  • پروژه هایی که باید در مکان هایی احداث شود که نیاز بسیار زیادی به کارآیی و کیفیت فوق العاده بالایی می باشد. مکان هایی که معمولاً نیروهای طبیعی ممکن است دردسر ساز شوند
  • پروژه هایی در زمینه های سازه های با ارتفاع بالا، به ویژه آن هایی که به دلیل برخی محافظه کاری های اجرایی، شرایط اقلیمی، بحث مصرف انرژی و … دارای اهمیت بالایی می باشد.

۲-نکاتی در مورد سیستم کرتین وال یونیتایز شده

سیستم کرتین وال یونیتایز شده، گاهی اوقات با پروژه هایی روبرو می شود که دارای طراحی بسیار پیشرفته، حرفه ای، پیچیده و برای خیلی از کارشناسان غیر قابل فهم و ابهام برانگیز است، چاره ای وجود ندارد به غیر از یک آلترناتیو؛ این مورد، سیستم استیک (Stick) است که نوعی سیستم کرتین وال خاص و ویژه می باشد.

مورد بالا یکی از معضلات احتمالی است که امکان بروز دارد. اگر همین پروژه ای که دارای چنین طرحی است، مدولار نباشد و یا این که سند های معماری این پروژه، از نقطه نظر مهندسی و جزئیات دقیق و اجرای دقیق سازی آن اجرایی، توسط مشاور متخصص یعنی متخصص پوستۀ نما تکمیل نشده باشد و از آن فاجعه بار تر، این اتفاق رخ دهد که، این پروژه به طراحی گام به گام، یعنی مرحله به مرحلۀ جزئیات اجرایی تمام مراحل زمانی آماده شوند که طراحی انجام شده باشد و اسناد فنی نیز آماده باشد، چه باید کرد؟!

سیستم کرتین وال یونیتایز شده هم می تواند در گره های کور مشکلاتی از این قبیل گرفتار شود. اما، همیشه برای هر مسئله ای حداقل یک جواب وجود دارد. در این مورد سیستم استیک Stick مناسب ترین گزینه می باشد. بنابراین سیستم استیک نیز همچون سیستم هایی چون سمی یونیتایزد (Semi Unitized)، فریم لس (Frameless) و انواع آن و همچنین سیستم فیس کپ (FaceCap) ارزش بررسی چندین باره را دارند.

منابع:
arconic  reynaers

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *