نمای کرتین وال

ویژگی های نمای کرتین وال (curtain wall)

نما از مهمترین و پررنگ ترین بخش های اجرایی برای احداث یک ساختمان به حساب می آید و مانع از اتلاف گرما و سرما در روزهای گرم و سرد سال از ساختمان می شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی اجرای نمای ساختمان با توجه به نوع کاربرد آن، با روش ها و متدهای متعددی اجرا می شود؛ مانند نمای کرتین وال (curtain wall) که همه این ویژگی ها را دارد و در اکثر نماها قابل استفاده می باشد.نمای کرتین وال (curtain wall) به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فرد توانسته با پیشرفت قابل قبولی روبه رو شود، این نما به سبب ایجاد فضایی دلنشین و زیبا در ساختمان ها مخصوصا برج‌های بلند اداری و مسکونی و همچنین به علت داشتن ضریب انتقال حرارتی پایین باعث شده تا ساختمان ها در برابر عوامل بیرونی مانند باد و باران و … مقاومت خوبی از خود نشان دهند و به همین منظور جزو نماهای محبوب و پر استفاده به حساب آیند.

مهمترین ویژگی این است که هیچگونه وزنی روی بار مرده ساختمان اضافه نمی کند و فقط بار وارده از سمت پروفیل ها و شیشه ها و همچنین بار وارده مانند باد را تحمل می کند. نمای کرتین وال (curtain wall) را با توجه به نقشه معماری و سازه تولید و روی نمای ساختمان نصب می کنند.

انواع نمای کرتین وال (curtain wall)

شیشه ها یکی از پرکاربردترین مصالح برای تزیین نمای داخلی و مخصوصا نمای خارجی ساختمان ها به شمار می روند که به طور گسترده‌ای از گذشته تا به امروز مورد استفاده نماسازان و معماران واقع گشته است. امروزه استفاده از شیشه به دلیل داشتن تنوع طرح و رنگ بیشتر شده است و مانند گذشته به روش های سنتی مورد استفاده قرار نمی گیرد و با استفاده از تکنولوژی به شیشه های دوجدار و … تبدیل می شوند که کاربرد زیادی برای نماسازی دارند.

نمای کرتین وال (curtain wall) نسبت به نماهای سنتی گذشته مانند آجر، خشت و سنگ و گل از مزیت های فراوانی برخوردار بوده. این نما انواع مختلفی را شامل می شود مانند:

 1. شیشه ای درپوش دار (Cover Cap)
 2.  شیشه ای نیمه قاب دار (Semi Frame)
 3.  شیشه ای بدون قاب (Frameless)
پروژه نمای کرتین وال شیشه ای
پروژه نمای کرتین وال شیشه ای – آرمن طرح و نما

 شیشه ای درپوش دار (Cover Cap)

نمای کرتین وال (curtain wall) شیشه ای درپوش دار؛ روش نصب این نما به این شکل است که ابتدا پروفیل های آلومینیومی عمودی و افقی موسوم به “Transoms” و “Mullions” را با یکدیگر چفت و بست می کنند و تا یک شبکه زیرسازی مناسب برای نصب درپوش فشاری ”Pressure Plate” و شیشه ها ایجاد شود که به این پروفیل ها لامل می گویند.

 شیشه ای نیمه قاب دار (Semi Frame)

نمای کرتین وال (curtain wall) شیشه ای نیمه قاب دار؛ تنهاترین تفاوت این روش با روش قبلی این است که قسمت های افقی یا عمودی (به دلخواه) حذف می شوند تا از لاستیک های عایق و چسب های مخصوص برای عایق این نوع نما استفاده شود استفاده می شود.

دیگر روش های اجرای نمای کرتین وال (curtain wall) نیز به روش های گفته شده در بالا نصب می شوند تنها با کمی تفاوت، بهتر است برای آشنایی و انتخاب صحیح چنین نماهایی به نمایندگی معتبر مانند آرمن مشاور نمای ساختمان مراجعه کنید تا مشاوره های این نمایندگی به راحتی استفاده کنید.

 

مزایا:

 • کاهش مصرف انرژی (با توجه به عایق بندی حرفه)
 • نهایت استفاده از نور روز
 • سرعت بالای اجرا
 • سبک بود و کاهش وزن مرده ساختمان
 • قیمت مناسب
 • مقاومت زیاد در برابر زلزله
 • عایق صوت، گرما و سرما
 • مقاومت در برابر حرارت بالا
 • استفاده از انواع طرح ها و رنگ های شیشه
 • و … .

قابلیت هایی که در نما ایجاد میکنند؟

نمای کرتین وال (curtain wall) قابلیت های خوبی در ساختمان ایجاد می کند مانند، استفاده حداکثری از نور روز که به کاهش مصرف انرژی برق بسیار کمک می کند و کاهش وزن مرده ساختمان برای اینکه مصالح به کار رفته برای این کار نسبت به مصالح سنتی مانند آجر و سنگ وزن کمتری داشته و این به منزله کاهش حداکثری بار مرده ساختمان ها است.

اگر نیاز به مشاوره و یا خرید این نوع از نماها دارید توصیه می کنیم حتما سری به آرمن طرح و نما بزنید. این شرکت با داشتن با کیفیت ترین نمای کرتین وال (curtain wall) در سطح کشور می تواند کمک خوبی برای شما در این زمینه باشد.