مشخصات سیستم کرتین وال یا نمای لامل

اکتبر 12, 2019
قالب فریم لس 60 میلی تری کرتین وال 3

۱-مقدمه

سیستم کرتین وال را در مقاله قبلی با آشنا شدیم در این مقاله قصد داریم مشخصات سیستم کرتین وال را با جزئیات بیشتر مطالعه کنیم.

سیستم لامل را می خواهیم طوری دیگر تعریف کنیم. اگر ساختمان ها را به صورت مجموعه ای در نظر بگیریم که دارای دو وجه است: وجه داخلی و وجه خارجی؛ حتی اگر به سکونت در غارها، در زمان غارنشینی انسان ها نیز نگاهی کنیم، خواهیم دید که در آن عصر هم انسان به هر دو جنبۀ محل سکونتش اهمیت می داد. اگر از آن زمان به سوی عصر حاضر حرکت کنیم، خواهیم دید که تزئین نمای ساختمان با گیاهان، پوست و اسکلت حیوانات، سپس گل و خشت، ترکیب سنگ و گل و تا به امروز که انواع نماهای سنگی، آجری و کرتین وال در نمای ساختمان استفاده می شود، بیانگر قدمت نمای ساختمان است. ولی بحث ما بحث امروز است.

سیستم کرتین وال (Curtain Wall) معادل فارسی دیوار پرده ای است. از این جا می توانیم بفهمیم نام نمای کرتین وال از کجا آمده است. نمای کرتین وال یا لامل که ترکیب دو واژۀ دیوار و پرده است، دارای یک شباهت هستند و آن این که هر دو حائل بین دو فضای سخت و سنگین و دیگری نرم و ظریف است.

 

۲-مشخصات سیستم کرتین وال (Properties of Curtain Wall System)

نمای لامل دارای مشخصات ویژه ای هستند که به آن ها اشاره می کنیم:

 • عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی هستند. نتیجۀ چنین مشخصه ای بهینه سازی درجه حرارت محیط و نور می شود. بنابراین ساختمان ها به مصرف انرژی الکتریکی بسیار کمتری نیاز خواهند داشت.
 • نمای کرتین وال
  نمای کرتین وال

  سبک هستند. سبک بودن کرتین وال ها باعث کاهش نیرویی که ناشی از وزن خود کرتین وال است، می شود.

 • در مقابل نیروهای شدید طبیعی مانند زلزله نیز مقاومت خوبی دارند.
 • نصب نمای کرتین وال بسیار آسان است.
 • سیستم کرتین وال بسیار زیبا، شیک و مدرن هستند.
 • استفاده از نمای کرتین وال در مقایسه با استفاده از سنگ و آجر، بسیار مقرون به صرفه است.
 • جای نمای کرتین وال ها، به عنوان شاسی و لامل، اطراف پروژه است. اما شیشه ها، به عنوان نمای ساختمان، به جای خود ساختمان، بر روی سازۀ کرتین وال نصب می شوند. این امر موجب کاهش وزنی می شود که بر روی ساختمان وارد می شود. در نتیجه با داشتن سیستم کرتین وال مقاومت ساختمان نسبت به زلزله بالا می رود.

 

نمای شیشه ای کرتین وال
نمای شیشه ای کرتین وال

سیستم کرتین وال بر حسب نوعی که اجرا می شود به سه گروه تقسیم می شود:

نوع قاب:

  • قاب 60 میلی متری:

   پهنای این پروفیل ها، 60 میلی متر و عمق آن متغیر است. عمق این نوع قاب 60 میلی متری به پارامترهایی مانند محاسبات مربوط به فشار باد و ارتفاع سازه ها بستگی دارد. همچنین قاب 60 میلی متری در نمای کرتین وال دارای انواع متعددی است: سطوح مسطح، چند ضلعی، سقف های بازشوی شیشه ای به صورت تک جداره، دو جداره و چند جداره.

  • قاب 50 میلی متری:

   پهنای این پروفیل ها، 50 میلی متر و عمق آن متغیر است.

قالب فریم لس 60 میلی تری کرتین وال 3
قالب فریم لس 60 میلی تری کرتین وال 3
 • قاب فریملس Frameless) ۶۰) میلی متری:

  پهنای این پروفیل ها، 60 میلی متر و عمق آن متغیر است. عمق این نوع قاب 60 میلی متری به پارامترهایی مانند محاسبات مربوط به فشار باد و ارتفاع سازه ها بستگی دارد. همچنین قاب فریملس 60 میلی متری در نمای کرتین وال دارای انواع گوناگونی است: سطوح فریملس مسطح، چند ضلعی، سقف ها بازشوی شیشه ای به صورت تک جداره، دو جداره و چند جداره. در حالت شیشه های دو جداره، فریم توسط یک چسب خاصی در کارخانه چسبانده می شود و سپس اتصالات آن روی نما نصب می شود.

 • قاب فریملس (Frameless) ۵۰ میلی متری:

  مشخصات طبق 60 میلی متری

 • قاب فریملس ۵۰ الی ۶۰ میلی متری تایپ اس:

  مشخصات فنی این قاب همانند قاب فریملس ۵۰ میلی متری است. تنها تفاوتی که دارند این است که اجرای نصب شیشه هاُ نیازی به استفاده از قاب آلومینیمی توسط یراق آلات لامل ها ندارد.

 

در مقالات بعدی در رابطه با مزایا و معایب، کاربردهای نمای کرتین وال و انواع سیستم کرتین وال آشنا خواهیم شد.

 

مطالب اخیر
سقف شیشه ای مکانیکی
یکی دیگر از انواع سقف های شیشه ای، سقف شیشه ای مکانیکی یا متحرک می باشد. این نوع سقف ها برای فضاهای کوچک، برای اضافه نمودن فضاهایی مانند پاسیو، تراس، یا بالکن و بخشی از حیاط ویلایی به آشپزخانه ها یا رستوران ها مناسب می باشند. بارزترین مشخصۀ این سقف های امنیت بالای آن هاست. ساختار این سقف های شیشه ای از دو فلز فولاد، که گاهی اوقات از واژۀ آهن استفاده می شود، و آلومینیم است.
انواع سقف شیشه ای اسکای لایت Sky Light
انواع سقف شیشه ای اسکای لایت و تقسیم بندی آن به زاویۀ نگاه ما بستگی دارد. اگر به لحاظ مکانیکی بخواهیم تقسیم بندی کنیم، دو نوع ثابت و متحرک وجود دارد. همچنین از لحاظ جنبه های دیگر نیز، مانند کارکرد، نوع کاربرد، خصوصیات، اندازه و ... انواع متنوعی وجود دارد.

  ارسال دیدگاه