کاربرد آفتابگیر آلومینیومی

کاربرد آفتابگیر آلومینیومی در روزهای اخیر بسیار افزایش یافته است و با توجه به مزیت ها و ویژگی های بسیار این سیستم شاهد افزایش تقاضا برای بهره مندی و استفاده از آن در زمینه های مختلف می باشیم که این امر نشان دهنده اهمیت و ویژگی های بی نظیر آفتابگیر آلومینیومی می باشیم.

آفتابگیر آلومینیومی

این سیستم که به لوور یا شیدر نیز شناخته می شود به عنوان یک روکش فلزی در نمای برخی از ساختمان ها و سازه ها مورد استفاده واقع می شود. استفاده از سیستم لوور سابقه بسیار طولانی داشته و یکی از پرکاربردترین و بهترین انواع روش های امروزی برای سیستم آفتابگیر در ساختمان ها بوده و در زیبایی ظاهری نمای ساختمان ها نیز بسیار مفید عمل می کند. کاربرد آفتابگیر آلومینیومی با پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر بسیار مورد توجه مخاطبان واقع شده و در انواع طرح ها و قابلیت های مختلفی تولید و عرضه می گردد که افراد بر اساس نوع نمای ساختمان خود و در زمینه های که قصد برخورداری از این سیستم را دارند می توانند در بهترین طرح و مدل از سیستم لوور بهره مند شوند.

آفتابگیرهای آلومینیومی به صورت افقی یا عمودی و به صورت متحرک و ثابت قابل نصب و اجرا بوده و در زمان های دور و گذشته این سیستم از جنس چوبی طراحی می شد که برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید از کاربرد بالایی برخوردار بود که با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد تولید و طراحی انواع آفتابگیرهای آلومینیومی در بهترین کیفیت می باشیم که علاوه بر کنترل میزان نور وارد شده بر محیط ساختمان کاربرد تزئینی نیر دارد.

آفتابگیرهای آلومینیومی - Louvre systems - آرمن طرح ونما
آفتابگیرهای آلومینیومی

انواع لوورها بر اساس شکل ظاهری، کاربرد آفتابگیر آلومینیومی

کاربرد آفتابگیر آلومینیومی با توجه به نوع سیستم لوور بایستی مورد بررسی واقع شود چرا که هر یک از انواع مختلف آفتابگیرهای آلومینیومی با توجه به نوع طراحی و ویژگی ها دارای کاربرد و کارایی مختلفی می باشند که از جمله انواع این سیستم می توان به موارد زیر اشاره نمود:
آفتابگیر آلومینیومی دوکی شکل: این نوع سیستم لوور نمای زیبایی در سایبان ساختمان ایجاد کرده و دارای مقطع عرضی تیغه ها به شکل دوک می باشد. لوور آلومینیومی دوکی به دو دسته ثابت و متحرک دسته بندی شده و مورد توجه بسیاری از طراحان و معماران قرار گرفته است. کاربرد آفتابگیر آلومینیومی دوکی در ساختمان های اداری و تجاری و مسکونی قابل مشاهده بوده و با بهره مندی از این سیستم با ایجاد سایه بر روی دیوارهای شیشه از تابش نور خورشید به سطح شیشه جلوگیری بعمل می آورد.
آفتابگیر آلومینیومی سقف: با توجه به کاربرد آفتابگیر آلومینیومی سقف به صورت گسترده می توان گفت یکی از پرتقاضاترین و پرطرفدارترین انواع لوور هایی می باشد به منظور پوشش سقف فضاهای داخلی در ساختمان ها تجاری مورد بهره برداری واقع می شود. سبک وزن بودن این سقف از مزیت های آن بوده و در انواع طول های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.
آفتابگیر آلومینیومی مستطیلی: کاربرد آفتابگیر آلومینیومی چون لوور دوکی تفاوت چندانی نداشته و با توجه به اینکه همانند یکدیگر عمل می کنند در زمینه های یکسان مورد استفاده واقع شده و تنها بر اساس نوع سلیقه و پسند مخاطبان در هر یک از انواع مختلف مورد انتخاب و نصب قرار می گیرد.

ویژگی های سیستم لوور، کاربرد آفتابگیر آلومینیومی

از مهمترین و اصلی ترین دلایل افزایش کاربرد آفتابگیر آلومینیومی در روزهای اخیر ویژگی ها و مزیت های بسیار و متعدد این سیستم می باشد که کاربران و کارفرمایان قبل از انتخاب آفتابگیر آلومینیومی برای سازه خود ابتدا به ویژگی ها و قابلیت های هر یک از انواع سیستم های لوور توجه نموده و با توجه به کاربرد آفتابگیر آلومینیومی در محیط مدنظر خود از آن بهره مند می شوند. از جمله مهمترین ویژگی های سیستم لوور می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– استفاده از این سایبان سبب کاهش حرارت وارد شده بر داخل ساختمان می شود. هنگامی که روی سطح خارجی شیشه سایه تشکیل می شود از حرارت وارد شده بر فضای پشتی شیشه کاسته می شود چرا که انتقال حرارت در این روش به صورت رسانش و تابش بوده و انتقال حرارت به شکل رسانش اجرا می شود و پرتوهای با موج بلند را از خود عبور نمی دهد.
– در مناطق سرد هدف اصلی جلوگیری از تابش مستقیم نور به داخل محیط می باشد اما در مناطق گرمسیری تا حد امکان از تابش مستقیم آفتاب به داخل مانع می شود و در مناطق استوایی هر دوی این موارد مورد توجه واقع شده و آفتابگیرها را به گونه ای انتخاب می کنند که بتوان تابش پرتو مستقیم خورشید را بر اساس فصل سال کنترل و تنظیم نمود.

آفتابگیرهای آلومینیومی - Louvre systems -
سیستم لوور

حداکثر فاصله مجاز پایه لوور بر اساس نیروی باد و نوع لوور: کاربرد آفتابگیر آلومینیومی

با افزایش کاربرد آفتابگیر آلومینیومی در روزهای اخیر بایستی اطلاعات بسیار دقیق و مفید در خصوص نوع سیستم لوور استفاده شده در ساختمان و محیط مدنظر و حداکثر فاصله مجاز برای نصب پایه لوورها از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد که در ادامه می خواهیم در کنار کاربرد آفتابگیر آلومینیومی در زمینه های مختلف شما را با یک سری اطلاعات مفید و پرکاربرد آشنا سازیم:
– توجه داشته باشید که آفتابگیرهای آلومینیومی تاثیر بسیاری در کاهش ۸۰ درصد تشعشع نور خورشید داشته و مصرف انرژی را تا ۳۰ درصد پایین می آورد.
– قطعه اتصال به سازه که دارای دندانه می باشد و قرار گیری آفتابگیر را از زاویه ۰ درجه با افزایش ۵/۲۲ درجه حداکثر تا ۵/۶۷ درجه امکان پذیر می کند.