ساختار سیستم کرتین وال

سرفصل مطالب
قیمت کرتین وال - سیستم کرتین وال - بازشو کرتین وال - مجری کرتین وال - اجرای کرتین وال

سیستم کرتین وال

نمای کرتین وال، یکی از مدرن ترین سیستم های ساختمانی است، که به آن نمای لامل نیز می گویند. نمای لامل یا همان نمای کرتین وال دارای ساختاری خود ایستا می باشد. خود ایستا یعنی چه؟ این که شیشه که دارای وزن بالایی می باشد روی نمای لامل  و شاسی ها سنگینی می کند و بار دیگری ناشی از وزن شیشه ها و یا نیروهای طبیعی مانند باد و طوفان و … روی خود ساختمان سنگینی نمی کند. در واقع سیستم نمای کرتین وال سازه ای مجزا محسوب می شود.

قیمت کرتین وال - پروژه ویلای منظر دریا نمای کرتین وال نمای اسکای لایت پنجره آلومینیومی نرده شیشه ای
پروژه ویلای منظر دریا – نمای کرتین وال

مواد تشکیل دهندۀ ساختار سیستم کرتین وال (Materials of Structure of Curtain Wall System)

تا به این جا متوجه شدیم که کرتین وال نوعی نمای ساختمان است که از جنس شیشه بوده و خود ایستا می باشد. به خاطر فاکتور ارتفاع در مورد مسائل سازۀ ساختمان، بدون شک بهترین گزینه برای نمای شیشه ای ساختمان، همان نمای کرتین وال می باشد. نمای لامل یا نمای کرتین وال ترجیحاً از متریال ها و مصالح سبک مانند آلومینیم و شیشه ساخته می شود.

 • انواع فلز و متریال مورد استفاده در ساختار نمای کرتین وال: ساختار نمای کرتین وال از ترکیب پروفیل های آلومینیمی و دیگر بخش ها از لاستیک و یا پلاستیک، به عنوان یک آب بند، می باشد.
  جنس متریالی که نقش پوشش دهی را دارد می تواند از شیشه، ورق، شیت و یا متریال های دیگر که خشک است ،باشد. به چنین ترکیبی “نمای شیشه ای و سبک با ساختار تمام آلومینیمی” گفته می شود. لازم به ذکر است که ساختار انواع گوناگون و متعدد نمای کرتین وال با ساختار آلومینیمی می تواند از آلومینیم، استیل و یا حتی چوب نیز باشد. هرچند معمولاً متریال جهت ساختار، در کرتین وال، آلومینیمی می باشد.علت استفاده از آلومینیم، وزن بسیار پایین تر نسبت به فولاد و نیز رنگ پذیری گسترده و متنوع آن است.

انواع شیشۀ مورد استفاده در نمای کرتین وال: روشن بودن و شفافیت نمای کرتین وال اهمیت ویژه ای دارد. بنابراین اغلب در استفاده از شیشه نیز مدل ها یا بهتر بگوییم، سیستم های متنوعی وجود دارد. مهم ترین سیستم های شیشه و فلز که می توان آن ها را طراحی و اجرا نمود، موارد زیر می باشند:

 • سیستم کرتین وال استیک یا همان لامل
 • سیستم یونیتایز(Unitized)
قیمت کرتین وال - سیستم کرتین وال - نمای کرتین وال
سیستم نمای کرتین وال مدرن

تاریخچۀ کرتین وال   (Curtain Wall)

سیستم کرتین وال تا قبل از قرن نوزدهم حتی وجود خارجی نداشت. هیچ کس نمی دانست قرار است، دیوارهای بیرونی ساختمان ها که از جنس خشت ساخته می شدند، به سوی کدام مسیر سوق داده شوند. در آن عصر، دیوارهای بیرونی تمامی ساختمان ها معمولاً از خشت ساخته می شد. باورش سخت است ولی همین طور بود! یعنی نیرویی وارده بر روی کل سازۀ ساختمان، به دیوار به عنوان تکیه گاه منتقل می شد.
اگر نگاهی به تاریخچۀ نمای کرتین وال نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد، وقتی استفاده از فولاد در ساختمان و سازه های ساختمان کم کم رایج شد و شروع به گسترش در تمام نقاط جهان کرد، می توان گفت فرصتی طلایی ایجاد شد. دیگر لزومی نداشت نیروهای سنگین وارده بر روی سازه را ستون های کوچک ساختمان تحمل کنند.
ورود فولاد به سازه های ساختمانی موجب شد دیگر از دیوارهای بیرونی، که امروزه از نمای کرتین وال شیشه ای بهره مند شده است، به عنوان تکیه گاه استفاده شود. وقتی چنین رویدادی در صنعت ساخت و ساز ساختمانی ایجاد شد، دیگر دیوارهای بیرونی مجبور نبودند، باربر ساختمان باشند. دیوارهای بیرونی با وزن بسیار سبک تر و اندازه ای بزرگ تر از دیوارهای باربر خشتی ساخته می شدند. به این ترتیب سیستم کرتین وال وارد دنیای ساختمان سازی شد.

نمای کرتین وال- قیمت نمای کرتین وال - curtain wall design - نمای کرتین وال
نمای کرتین وال شیشه ای

نوع اتصالات و ساختار سیستم کرتین وال

در ساختار سیستم کرتین وال ابتدا باید بدانیم لامل چیست؟ به ساختار ساخته شده از آلومینیم در نمای کرتین وال (پروفیل های از جنس آلومینیم) لامل گفته می شود که در واقع شیشه روی آن ها سوار می شود.
در نمای کرتین وال، لامل ها به دو صورت افقی و عمودی مورد استفاده قرار می گیرند. به لامل های افقی، ترنسم و به لامل های عمودی، مولیون می گویند. معمولاً در اتصالات سیستم، ترنسم دارای طول کمتری نسبت به مولیون است. ولی عرض هر دو یکسان است.

ساختار دو پوستۀ سیستم کرتین وال

سیستم های کرتین وال را اگر بر اساس جهتی که نصب می شوند تقسیم بندی کنیم به دو نوع تقسیم می شوند:

 • فریملس یا عاری از خطوط ظاهری قابل رویت (Frameless)
 • فیسکپ یا دارای درپوش (Facecap)

نوع فریملس خود به دو دسته تقسیم می شود: Full Frame و Uframe

نمونۀ Full Frame: در این نمونه از دو جداره شیشه ای استفاده می گردد که فضای خالی بین این دو جدارۀ شیشه ای را با چسب های پایۀ سیلیکونی پر می کنند.
نمونۀ Uframe: همانند نمونۀ  Full Frame، این نمونه نیز دو جداره از شیشه است که با همان نوع چسب پایۀ سیلیکونی استفاده می شود ولی تفاوت آن با فول فریم این است که چسب درون کاست هایی ریخته می شود که یو شکل است. بعد از خشک شدن توسط لقمه های فلزی خاصی در فضای بین لامل های افقی و لامل های عمودی جای داده می شود.
تا این جا با سیستم کرتین وال آشنا شده و ساختار آن را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه مقالات شماره 2 کاربردها و مزایا و معایب سیستم را با هم مرور خواهیم کرد.

نمای کرتین وال - قیمت نمای کرتین وال- سیستم نمای کرتین وال
اجرای کرتین وال دو پوسته
Share on linkedin
لینکدین
Share on pinterest
پینترست
Share on telegram
تلگرام

Comments (05)

 • بهروزی

  ژوئن 30, 2021 / 4 ماه بیش از

  سلام وقت بخیر
  سیستم کرتین وال یونیتایز چه کاربردی داره؟

  • پشتیبان

   ژوئن 30, 2021 / 4 ماه بیش از

   سلام وقت بخیر
   سیستم کرتین وال یونیتایز کاربردهای فراوانی به شرح زیر دارد:
   1. ساختمان هایی در زمینه های سازه های با ارتفاع بالا، به ویژه آن هایی که به دلیل برخی محافظه کاری های اجرایی، شرایط اقلیمی، بحث مصرف انرژی و … دارای اهمیت بالایی می باشد.
   2. پروژه های گران قیمت، به خاطر هزینۀ نیروی کار در محل مقرر شدۀ پروژه، که با انتقال به داخل خود کارخانه، این هزینه به حداقل می رسد
   3. طراحی ساختمان با ماژول های تکراری
   برای آشنایی با نمای کرتین وال می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید:
   https://r-men.com/service/curtain-wall/

 • fazli

  آوریل 24, 2021 / 6 ماه بیش از

  سلام وقت بخیر
  نمای لامل و کرتین وال یکی هستن؟

  • پشتیبان

   آوریل 24, 2021 / 6 ماه بیش از

   سلام وقت بخیر
   لامل در واقع سازه فولادی یا آلومینیومی است که برای نگهداری شیشه های بیرونی در نمای کرتین وال به کار می رود و نمای کرتین وال، نمایی شیشه ای است که در آن از سازه های فولادی یا آلومینیومی (لامل) و شیشه استفاده می شود.
   برای آشنایی بیشتر با مبحث کرتین وال می توانید لینک زیر را مطالعه کنید.
   https://r-men.com/service/curtain-wall/

   • fazli

    آوریل 24, 2021 / 6 ماه بیش از

    ممنون از شما

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.