کرتین وال

سیستم کرتین وال چیست؟

با پیشرفت صنعت ساختمانی به تدریج دیوار های حجیم گل و خشت و سنگ و گل و همچنین انواع نماهای سنگی یا آجری جای خود را به نماهای مدرن و پیشرفته امروزی مانند سیستم کرتین وال و انواع دیگر آن داده اند.

سیستم کرتین وال (Curtain wall systems) در ترجمه و معادل فارسی به آن دیوار پرده ای گفته می شود. این نوع نما شبیه به پرده و حائل بین دو فضا است که کاملا سبک و قابل انعطاف بوده که از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است سیستم کرتین وال بسیار زیبا و سبک می باشد. این نوع نماها هیچ باری از ساختمان را به دوش نمی کشند و فقط نیروی وزن خودشان و دیگر نیرو های جانبی نظیر باد را تحمل می کنند.

مجری نمای شیشه ای کرتین وال

نام دیگر سیستم کرتین وال، سازه های خود ایستا است، برای این که این نوع نما کاملا مجزا عمل می کند و فقط فشاره وارده از سمت خود را تحمل می کند. این نماها انواع و اقسام و زیادی در بازار محصولات ساختمانی دارد؛ و از مهمترین و پرکاربردترین آنها که حتما شما هم در شهرها دیده اید سیستم کرتین وال شیشه ای هستند.

Curtian walls
Curtain wall system
سیستم شیشه ای کرتین وال درپوش دار
Full Frame Curtain wall system
Curtain wall system
نمای شیشه ای کرتین وال تمام فریم
Full Frame Curtain wall system

نمای کرتین وال شیشه ای

در طراحی سیستم های کرتین وال، موارد دیگری به غیر از زیبایی مورد توجه قرار می گیرد و این ملاحظات در طراحی نهایی تأثیر می گذارد، به ویژه هنگامی که صرفه جویی در انرژی بیشترین نگرانی را برای بیشتر مشتریان دارد. در طراحی نمای کرتین وال شیشه ای، روکش بدون تعمیر و نگهداری مورد نظر است. لوله آلومینیوم آنودایز شده و پانل ها با لایه های فلوروپلیمر جایگزین شده است که نوید عمر طولانی آن را می دهد. جریان انرژی از طریق دیوارها، پانل های نمای کرتین وال شیشه ای با مواد عایق مانند ایزوسیانورات ها یا پانل های کارخانه تشکیل شده که درجه های مختلفی از مقاومت حرارتی را از طریق خود پانل فراهم می کنند. با این حال همان درجه کیفیت عایق باید در سایر اجزای سیستم مانند لوله، مهر و موم و شیشه وجود داشته باشد یا بیش از حد بکار رفته باشد. مقاومت در برابر تراکم و ضریب مقاومت تراکم یاCRF، می تواند عملکرد حرارتی نسبی پنجره ها را با توجه به تراکم پیش بینی کند. هرچه CRF بالاتر باشد، مقاومت آن در برابر تراکم بهتر خواهد بود و یک عامل مهم در طراحی به حساب می آید.

کرتین وال - نمای شیشه ای کرتین وال - آرمن طرح و نما -

خصوصیات نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای تولید شده با استفاده از کرتین وال (نمای لامل) را می توان یک نمای خود ایستا دانست. در این ساختار وزن بالای شیشه با استفاده از لامل ها و شاسی کشی های انجام شده مهار می شود و این امر باعث می شود تا بار مرده ای را بر روی ساختمان تحمیل نکنیم. در واقع می توانیم کرتین وال را به عنوان یک نوع نمای شیشه ای در نظر داشته باشیم که اگر به صورت استاندارد نصب شود، می تواند وزن شیشه ها و بار انرژی حاصل از باد و طوفان و بارندگی ها را به خود جذب کند و در واقع یکی از مهم ترین مسائل پیش روی ایمنی ساختمان ها به شمار می رود.

انواع نمای کرتین وال شیشه ای

نمای کرتین وال - سیستم نمای کرتین وال - انواع سیستم های نما - نمای شیشه ای کرتین وال
هر یک از سیستم کرتین وال با توجه به نیاز و شرایط پروژه توسط مهندسان و معماران انتخاب و در محل اجرا می شوند. برای این که بهتر با این موضوع آشنا شوید بهتر است با افراد دارای تخصص در این زمینه مشورت کنید؛ و یا به نمایندگی های معتبر مراجعه نمایید. برای این کار توصیه می کنیم سری به ارمن طرح و نما بزنید، این شرکت به عنوان مجری، مشاور و طراح این نما ها در سراسر کشور خدماتی را برای مشتریان عرضه می کند.
کرتین وال - نمای کرتین وال - سیستم درپوش دار فیس کیپ - نمای کرتین وال - دیتیل کرتین وال

سیستم درپوش دار فیس کیپ

سیستم درپوش دار فیس کیپ، یکی از انواع دتایل کرتین وال می باشد که خطوط آن به صورت نمایان است. در این نوع از نما قاب آلومینیومی برای دور شیشه به کار نمی رود و شیشه به صورت مستقیم بر روی نما قرار می گیرد. برای نگه داشتن آن شیشه بر روی نما از اتصالات استفاده می شود. همچنین لاستیک هایی که دور شیشه به کار می رود به خوبی آب بندی شده است. که دلیل استفاده از این مصالح به خاطر مقاومت بالا و وزن سبک این متریال است که توانسته در اکثر پروژه های مهم مانند برج های بزرگ اداری و تجاری و ساختان های عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

سیستم کرتین وال فریم لس

این نوع از نمای دتایل کرتین وال دارای فریم خاصی می باشد که از پشت به خوبی شیشه را قاب می کند و آن را روی نگهدارنده های مخصوص آلومینیومی نگه می دارد. سیستم کرتین وال فریم لس یکی از پرکاربردترین نماهای ساختمانی می باشد که آب بندی مناسبی داشته و نصب آن ساده است. یکی از تفاوت های اصلی این نما با نمای های دیگر فریم آهنی آن است، فریم سایر نماها آلومینیومی می باشد.

نمای کرتین وال شیشه ای فریم لس - سیستم نمای کرتین وال

انواع روش اجرای نمای شیشه ای ساختمان

کرتین وال لامل یا استیک در اجرای نمای شیشه ای ساختمان

در این سیسم کرتین وال تمام اجزای سازه ای در محل کار پروژه جمع می شوند. سیستم های ساخته شده از چوب برای نمای ساختمان با تکرار کم در بین اجزای سازنده، جایی که طرح های معماری پیچیده تر هستند و با تولید کارخانه می توان به مقیاس کمتری از هزینه ها دست یافت، بهینه است. از طرف دیگر کرتین وال استیک شامل اجزای لعاب دار و آلومینیومی است که از طریق کارخانه به صورت صفحاتی مونتاژ می شوند و به محل ساخت حمل می شوند. برای سازه های بلند که از اجزای تکراری استفاده می کنند، این روش از آن جهت مزیت های بسیاری دارد که تنظیمات کارخانه باعث نصب آسان آن می شود و در نهایت اجرای نمای شیشه ای ساختمان سریعتر تکمیل شود.

نمای کرتین وال - نمای کرتین وال -کرتین وال لامل یا استیک در اجرای نمای شیشه ای ساختمان - نمای کرتین وال
کرتین وال - نمای کرتین وال - دیتیل نمای کرتین وال - کرتین وال یکپارچه یا یونیتایز

کرتین وال یکپارچه یا یونیتایز در اجرای نمای شیشه ای ساختمان

این کرتین وال شامل یک بخش آلومینیومی اکسترود شده است که دارای یک کانال اختصاصی برای قرارگیری یک صفحه لعابی، یک لنگر یا قسمت دسترسی به طاقچه برای محکم کردن آستانه به یک دال بتونی یا دیواره دال ریخته شده به سمت داخلی آستانه و یک سیم کشی است. بخشی توسط آستانه و بخشی با پوشش سیم برای پنهان کردن کابلهای برق و سیم کشی مخابرات تعریف شده است. پوشش سیم نیز ممکن است شامل وسایل خروجی یا شاخه هایی باشد که در یک رابطه طولی مرتب شده اند.

انواع سیستم های معماری نمای شیشه ای کرتین وال

سیستم نمای سرامیک خشک - آرمن مجری نما

کرتین وال عنکبوتی یا اسپایدر در اجرای نمای شیشه ای ساختمان

شفافیت و روشنایی از جنبه های اصلی نمای شیشه اسپایدر است. لعاب در این سیستم با استفاده از انواع اتصالات به صورت عمودی یا افقی بر روی سازه اصلی ثابت می شود. سازه اصلی ممکن است بر اساس نیاز پروژه از فولاد رنگ شده، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم ساخته شود. اجرای نمای شیشه ای ساختمان در این سیستم با طراحی واضح و مبتنی بر نقاط ثابت فولاد ضد زنگ و طراحی معماری پیشرفته به دست می آید. شیشه های تک یا دو جداره ممکن است با ضخامت محاسبه شده مطابق با استاندارد اروپا اتخاذ شوند. نمای شیشه اسپایدر یک راه حل مدرن برای مجموعه های شیشه ای پیچ و مهره بیرونی است که شیشه ها را با استفاده از ثابت کننده های نقطه ای با یک ساختار پشتیبانی محکم می کند.
در کنار شیشه اسپایدر تثبیت کننده های فولاد ضد زنگ درجه یک برای جذب تمام بارهای استاتیکی و دینامیکی یعنی وزن زیاد شیشه، مقاومت در برابر باد، بار برف و انبساط دیفرانسیل به دلیل اختلاف دما و توزیع آنها به ساختار پشتیبانی طراحی شده اند. عناصر میانی که بین پیچ و شیشه وارد می شوند این اطمینان را به شما می دهندکه انتقال یکنواخت تنش ها در حالی انجام می شود که از لرزش های محلی نیز جلوگیری شود. نمای ضد آب این نمای جذاب یکی از مزایای پررنگ آن است گه موجب استفاده مکرر آن در ساختمان های جدید می شود.

اجرای نمای اسپایدر - نمای کرتین وال -سیستم نمای کرتین وال - آرمن مجری نمای ساختمان
اجرا و نصب سیستم کرتین وال

خصوصیات اجرای نمای شیشه ای ساختمان

ساختار نمای ساختمان کرتین وال

ساختار سیستم کرتین وال متشکل از یک قاب های آلومینیومی سبک و پانل های شیشه ای مات و شفاف بوده. چنین نماهایی را می توان با ترکیبی از مصالح دیگر مانند چوب، به گونه ای طراحی کرد که علاوه بر زیبایی از عایق بالاتری نیز برخوردار باشند؛ اما مهمترین مصالح برای این کار در سراسر دنیا آلومینیوم و شیشه است. که دلیل استفاده از این مصالح به خاطر مقاومت بالا و وزن سبک این متریال است که توانسته در اکثر پروژه های مهم مانند برج های بزرگ اداری و تجاری و ساختان های عمومی مورد استفاده قرار گیرد.
سیستم نمای کرتین وال - نمای کرتین وال شیشه ای -

نمای کرتین وال دو پوسته

این شیوه از اجرای نمای کرتین وال به دلیل این که میان دو پوسته درونی و بیرونی فاصله وجود دارد، به عنوان نمای دو پوسته شناخته میشود و یکی از منحصر به فرد ترین و زیباترین انواع نمای اجرا شده به شمار می رود.

عملکرد نمای کرتین وال دو پوسته

این نمونه از نمای دو پوسته می تواند عایق بهتری در برابر صدا و حرارت به شمار رود و در واقع به دلیل زیبایی و جذابیتی که دارد بیشتر شناخته می شود. امروزه بیشتر مشتریان این دسته از نما را ترجیح می دهند و در ساختمان های بسیاری از این محصول استفاده می شود
ویژگی نمای کرتین وال دو پوسته

در واقع در این نمونه از نما به این دلیل که لایه بیرونی از شیشه سخت است و لایه درونی از عایق، به همراه امکان گردش و جریان هوا می توانیم انتظار داشته باشیم که این نمونه از نما بتواند در نهایت عملکرد بسیار مناسبی را در عدم رد شدن حرارت داشته باشد و همچنین زیبایی بیشتری را به خود اختصاص می دهد.
تمامی خدمات مربوط به کرتین وال را می توانید از شرکت آرمن طرح نما دریافت کنید. این شرکت مفتخر است که می تواند بهترین خدمات را با هزینه ای بسیار مناسب در اختیار شما قرار دهد و شما می توانید از این خدمات در کوتاه ترین زمان استفاده داشته باشید.

سیستم کرتین وال

مزایای سیستم نمای کرتین وال؟

مجری نمای کرتین وال در کشور

با گسترش سیستم کرتین وال در کشور ما در سال های اخیر تعداد بسیاری از شرکت ها وارد این چرخه شده اند. از بهترین و مهمترین مجری سیستم کرتین وال در کشور می توان به آرمن طرح و نما اشاره کرد، این شرکت به عنوان مجری، مشاور و طراح این نماها در سراسر کشور با داشتن نیروی مجرب و کارآمد، طی فعالیت های چندین ساله خدماتی را برای مشتریان عرضه می کند.

نحوه محاسبه قیمت سیستم کرتین وال بستگی به قیمت پروفیل و همچنین شیشه و یراق آلات مورد استفاده دارد، بعد از مشخص شدن قیمت این مصالح شرکت های اجرا کننده درصدی را هم برای نصب و مونتاژ و همچنین دستمزد کارگران لحاظ می کنند.

کرتین وال

انواع کرتین وال مورد استفاده در دنیا چیست؟

سیستم کرتین وال شیشه ای به دلیل سرعت و جهشی زیادی که دارد، روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است. این نوع نما معمولا از نظر ظاهر و میزان خط و خطوط بصری نمایان و غیر نمایان به کار رفته در سیستم کرتین وال دسته بندی می شوند. 
سازه اصلی این نما به طور گسترده از آلومینیوم اکسترود شده است و با توجه به طرح و نقشه معماری در محل طراحی و نصب می شود. این نوع از نما به دو دسته سیستم فریم دار و درپوش دار. تقسیم می شوند.
آرمن طرح و نما مجری انواع سیستم های نمای ساختمان

پروژه های اخیر

آرمن مجری انواع پروژه های بزرگ و تجاری