کرتین وال

کرتین وال یکی از نماهای مدرن ساختمانی نام برد. کرتین وال دارای سازه ای خود ایستا می باشد و جز بار وزن خود و فشار های جانبی بار دیگری از ساختمان را تحمل نمی کند. کرتین وال سازه ای است از پروفیل های آلومینیومی و متریال مختلف پوشش دهنده مانند شیشه، کامپوزیت، شیشه های اسپندرال ، ورق و … می باشد.


انواع سیستم های کرتین وال شامل:

  1. سیستم فیس کپ ( درپوش دار )

در این سیستم کرتین وال شیشه بر روی استراکچر آلومینیومی نشسته و پروفیل های درپوش از بیرون شیشه را بر روی سیستم نگه می دارد. در نما درپوش های آلومینیومی دیده شده و میتواند به عنوان خطوط معماری زیبایی خاصی به نما بدهد. این درپوش ها میتوانند رنگ و فرم های متنوعی داشته باشند.

نمای-کرتین-وال-فیس کپ -Face Cap
نمای-کرتین-وال-فیس کپ -Face Cap
  1. سیستم های فریم لس

در این سیستم سازه آلومینیومی از پشت شیشه ها را در خود نگه داشته و در حالت های زیر شیشه بر روی سازه فیکس می گردد. نقطه تمایز این سیستم با سیستم فیس کپ در نمای ظاهری آن است که در پوشی بر روی نما دیده نمی شود و تنها درز های شیشه ها با چسب سیلیکون مشکی رنگ پر می شوند. در این سیستم دوجداره سازی شیشه ها باید با چسب سیلیکون انجام شود. که در نهایت باعث افزایش قیمت شیشه مورد استفاده خواهد شد.

کرتین وال تیپ ساختار Frameless
کرتین وال تیپ ساختار Frameless

الف. سیستم فریم لس یوچنل

سیستم یوچنل اقتصادی ترین حالت کرتین وال می باشد. در این سیستم در نما درپوش های آلومینیومی دیده نمی شود و نما یکپارچه تر دیده می شود.

ب. سیستم فریم لس نصب روی فریم

سیستم نصب روی فریم یا استیک از فریم های آلومینیومی که شیشه بر روی آن ها چسبیده شده است تشکیل شده. در این سیستم فریم های آلومینیومی به کارخانه تولید شیشه انتقال داده می شود و شیشه ها بر روی فریم های آلومینیومی چسبیده می شوند. این سیستم نصبت به حالت یوچنل استحکام و مقاومت بالاتری در برابر فشار های جانبی دارد.

  1. سیستم یونیتایز

در این سیستم یونیت های نما مانند پنل های ییش ساخته در کارخانه فابریکیتور تولید شده و بعد از مونتاژ کامل پروفیلها، لاستیک ها ، اتصالات و یراق آلات ، شیشه ها و سرامیک یا کامپوزیت و … یونیت های آماده نصب به سایت ساختمانی انتقال داده شده و در محل مشخص خود به اتصالات تعبیه شده بر روی سازه ساختمان در کنار یکدیگر قرار می گیرند. از مزایای این سیستم سرعت بسیار بالا – کنترل کیفیت بهتر بر روی مونتاژ و تولید – کاهش هزینه های نصب در محل می باشد.

سیستم سمی یونیتایز کرتین وال
سیستم سمی یونیتایز کرتین وال

حهت مشاهده تصاویر این نما کلیک کنید.

تعدادی از منابع:

https://www.designingbuildings.co.uk/wiki/Curtain_wall_systems

https://www.cnmorn.com/double-layer-curtain-walls

https://www.ribaproductselector.com/Docs/3/04373/external/COL527996.pdfhttps://revealdoorsandwindows.co.uk/technical/how-are-curtain-walls-fixed-what-is-epdm/

https://www.sunnyquick.com/frameless-unitized-aluminium-curtain-wall_p47.html

http://www.glasteel.com/en/Application/48/curtain-walls-partitionshttps://www.thepellco.com/wp-content/uploads/2016/04/Reveal.pdf

پروژه های اخیر

آرمن مجری انواع پروژه های بزرگ و تجاری

گالری ها