سرامیک خشک

نمای سرامیک خشک چیست؟

نمای سرامیک خشک  (dry ceramic facade) که یکی از جدید ترین و مدرن ترین نماهای ساختمان و تحولی عظیم در صنعت سازه و ساختمان می باشد، برای نخستین بار در سال 1970 در کشور ایالت متحده آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. استفاده از نمای سرامیک خشک باعث حل مشکل فشار حاصل از باد بر نمای سازه در ساختمان های بلند و آسمان خراش ها شد.

نمای سرامیک خشک در ساختمان های تجاری، مسکونی، اداری، بخش های داخلی ساختمان، ایستگاه های مترو و … کاربرد دارد.

در نصب این نما هیچ گونه ملات سیمانی استفاده نمیشود و از روش های نصب نمایان، روش نصب غیر نمایان، نصب کلیپس پنهان شیاری استفاده می شود

به مرور استفاده از نمای سرامیک خشک به دلیل مزایای زیادی که با خود داشت مورد تایید بسیاری از استانداردهای جهانی در صنعت ساختمان و بسیاری از طراحان و معماران مهم دنیا قرار گرفت.

نمای سرامیک خشک که به آن نمای سرامیک خشک پرسلانی هم گفته می شود جزء دسته سرامیک های پیشرفته محسوب می شود.در فرایند تولید نمای سرامیک خشک از دستگاه های پیشرفته برای ورقه ورقه نمودن استفاده می شود. همچنین استفاده از فناوری روز در مراحل پخت آن باعث شده که مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار، دما و عوامل محیطی داشته باشند.

همچنین با حذف ملات در مراحل نصب سرامیک خشک نما و استفاده از پنل های آلومینیوم برای اجرای سرامیک خشک در نما باعث شده است که با ارائه دفترچه محاسبات سازه ای توسط مجری طرح حتی در برج های با ارتفاع زیاد نیز قابل اجرا باشد.

 

ویژگی های سرامیک خشک

۱. پایداری در دمای بالا

۲. استحکام زیاد در مقابل خوردگی

۳. عدم جذب آب

استفاده از نمای سرامیک خشک امروزه به دلیل قیمت مناسب و ویژگی هایی که دارد بسیار مورد توجه بوده است. در واقع می توان گفت که این محصولات امروزه در بسیاری از ساختمان ها اجرا می شود و با مقاومت بالایی می تواند یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما باشد. این محصول در ساختمان های تجاری، اداری، مسکونی و حتی در قسمت های داخلی ساختمان، پایانه ها، ایستگاه های مترو و غیره استفاده می شود

استفاده کردن از نمای سرامیک خشک به دلیل مزایایی که دارد مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته است. همه شما به خوبی می دانید استفاده کردن از سرامیک از دیرباز در ساختمان ها رواج داشته است، اما اکنون استفاده کردن از این نما همچنان مرسوم است. در گذشته سرامیک به صورت ملات دار در ساختمان اجرا می شد، ولی امروزه سرامیک خشک برای نما جایگزین سرامیک ملات دار شده است.

برای اینکه سرامیک خشک را در نما به کار ببرند ابتدا نما را آهن کشی می کنند و بعد از آن سرامیک را به وسیله نگهدارنده هایی که مخصوص هستند متصل می کنند. برای اینکه در صورت شکسته شدن این سرامیک ها آنها سقوط نکنند، از لایه توری و یا فلزی در قسمت پشت سرامیک استفاده می کنند. همچنین هنگام نصب سرامیک خشک فاصله ای بین سرامیک ها قرار می دهند تا هم از شکسته شدن آنها جلوگیری شود و هم اینکه زیبایی بیشتری داشته باشد.

آرمن شرکت طرح و نما، با توجه به تخصص در زمینه نمای سرامیک از نوع خشک آماده مشاوره، طراحی و اجرای سیستم نمای ساختمان، متناسب با ساختمان شما به صورت کاملا سفارشی پیاده ساز می شود.

 

سرامیک خشک - سیستم نمای سرامیک خشک - آرمن مجری نمای خشک

انواع سرامیک خشک نما

نمای سرامیک خشک فول بادی - نمای سرامیک خشک - آرمن مجری نمای ساختمان

سرامیک مجوف

این سرامیک ها به دلیل داشتن سوراخ هایی مملو از هوا در خود خاصیت عایق بندی بالایی دارند. زیرا همانطور که میدانید هوا عایق بسیار خوبی است و از این رو از نفوذ و یل خروج هوای گرم و سرد به داخل سازه جلوگیری می کند. یکی دیگر از مزایای وجود حفره های هوا در این سرامیک ها کاهش وزن در آن ها است و همین امر باعث کاهش وزن نما و افزایش ایمنی سازه خواهد شد.

سرامیک خشک فول بادی

این نوع از سرامیک ها نسبت به سرامیک خشک فول بادی حفره های هوایی کمتری دارند. همچنین خاصیت جذب آب در آن بسیار پایین تر است. از نظر قیمت سرامیک خشک نمانسبت به سرامیک مجوف دارای قیمت پایین تری می باشد. 

نمای سرامیک خشک

انواع روش های نصب سرامیک خشک

روش نصب نمایان

در این روش پنل های سرامیک با استفاده از کلیپس هایی از جنس فلز استیل به زیرساز های آلومینیوم متصل می شوند. رنگ کلیپس ها را برای ایجاد ظاهری یک دست با رنگ های پودری با رنگ نمای بکار رفته در سازه یکسان می شود. جهت جلوگیری از لغزش کلیپس ها در محل اتصال به زیر ساز آلومینیوم از پلاستیک های مخصوص استفاده می کنند.

سیستم نمای خشک نامشهود یا غیره نمایان؛ در این روش نیز بست های مورد استفاده برای نگهداری سرامیک، پس از نصب نما قابل مشاهده نمی باشند. این روش نسبت به روش نمایان از زیبایی خاصی برخوردار است، در این سیستم ها، پیش از نصب، عملیاتی بر روی سطح رویه انجام می شود.

کلیپس نمای خشک در روش نصب نمایان

یکی از مهم ترین روش های نصب برای نمای سرامیک را می توان استفاده از روش نصب نمایان دانست. در واقع با این شیوه می توانیم از کیفیت و ایمنی نصب اطمینان داشته باشیم. کلیپس ها با استفاده از مواد مقاوم تولید می شوند و می توانند ایمنی ساختمان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهند.

کلیپس نمای خشک در روش نصب نمایان - سیستم نمای خشک - سرامیک خشک

روش نصب با استفاده از اتصالات کیل

در این روش در واقع از اتصالات مخفی برای نصب نما استفاده می کنند. در این روش ابتدا سرامیک سوراخ شده و به آن اتصالات آلومینیومی متصل شده و به روی زیرسازهای نما نصب می گردند. این روش به دلیل مزیت های فراوانی که دارد در پوشش نماهای

  روش نصب سیستم شیاری

در روش نصب شیاری ابتدا با استفاده از دستگاه شیارهایی به شکل V در دو جهت معکوس ایجاد می کنند و سپس اتصالات آلومینیومی را با استفاده از چسب مخصوص به سرامیک متصل می کنند و در نهایت به روی به روز زیر سال با استفاده از پیچ و مهره رگلاژ می شود.

نمای سرامیک خشک- طراحی و اجرای نمای سرامیک خشک

شاخصه های فنی سیستم اجرای نمای سرامیک خشک

به طور کلی می توان گفت که نمای سرامیک خشک با ویژگی هایی که دارد می تواند یکی از مهم ترین گزینه های پیش روی شما باشد. در واقع این محصول می تواند بارهای وارده به ساختمان کاهش دهد و این مسئله باعث کاهش وزن کلی ساختمان می گردد. همچنین امکان جا به جایی در این محصول وجود داشته و در کنار انبساط حرارتی بسیار کم می تواند آب بندی و دفع جمع شدگی رطوبت را به خوبی انجام دهد. در برابر صدا و حرارت عایق است و از این روی به خصوص در ساختمان های بلند می توانیم از این محصول استفاده داشته باشیم. در کنار تمامی این شاخصه های فنی، این محصول در برابر آتش می تواند مقاومت بسیار زیادی داشته باشد.

مزایای استفاده از سرامیک خشک نمای ساختمان

 • نصب آسان : نصب این سرامیک ها بسیار ساده و آسان می باشد و به راحتی می توانید آنها را بر روی دیوار نصب کنید.
 • تنوع رنگ : رنگ بندی این سرامیک ها بسیار متنوع می باشد. شما می توانید هر رنگی را که مایل هستید را برای نمای ساختمان خود انتخاب کنید. همچنین سرامیک ها در ابعاد متفاوت بوده و شما می توانید هر ابعادی را که می خواهید سفارش دهید.
 • مقاوم در برابر آب و هوا : در برابر شرایط آب و هوایی گوناگون مقاومت بسیار بالایی دارد. بسیاری از نماهایی که در ساختمان به کار می رود دچار یخبندان می شوند ولی این نما در برابر یخبندان مقاوم است.
 • قابل تعویض : پانل های سرامیکی را اگر مایل باشید می توانید تعویض کنید، چرا که جدا کردن آن از ساختمان بسیار آسان می باشد.
 • بدون نیاز به تمیز کردن مداوم : عدم لک پذیری یکی دیگر از ویژگی های مهم سرامیک خشک می باشد. این سرامیک ها بسیار کم لک می گیرند و به همین دلیل نیازی نیست آنها را زیاد شستشو دهید.
 • عایق صدا : این سرامیک ها به نوعی عایق صدا می باشند و به همین دلیل مانع نفوذ صدا به درون و بیرون ساختمان می شوند.
 • نصب در زمان کوتاه : زمان نصب این سرامیک ها به این دلیل که ملاتی ندارند بسیار کاهش پیدا کرده است. روشی که در نصب این سرامیک ها به کار می رود بسیار آسان و ساده می باشد.
 • مقرون به صرفه : سیستم نصبی که در سرامیک خشک وجود دارد هزینه هایی را که مربوط به تهویه حرارتی و تهویه مطبوع می باشد را بسیار کاهش داده است. این ویژگی موجب کاهش گازهای گلخانه ای در دراز مدت است.
 • ساختمانی سبک تر : از آنجایی که وزن این سرامیک ها زیاد نمی باشد، وزن ساختمان را بسیار کاهش داده است و به همین دلیل سازه ساختمان هم وزن زیادی نخواهد داشت. 
 • نصب دقیق و مقاوم : نصب سرامیک ها بسیار با دقت می باشد. به همین دلیل ریسک جدا شدن و ترک خوردن آنها بسیار پایین بوده، چرا که به خوبی بر روی دیوار نما نصب شده اند. با اینکه ملاتی در آنها به کار نمی رود، قطعات نصب کننده آنها بسیار ایمن می باشد.
 • این سرامیک ها قابلیت بازیافت دارند. در واقع می توان سرامیک های خشک نما و پنل های استفاده شده در نما را به راحتی جمع آوری نمود و مجددا آن را استفاده نمود.
 • استفاده از نمای سرامیک خشک باعث می شود از حجم ضایعات ساختمانی به شدت کاسته شود و همین امر باعث می شود که کمک بیشتری به محیط زیست خود کنیم.
 • نمای سرامیک خشک عایق خوبی در برابر رطوبت نیز می باشد.
 • نمای سرامیک خشک، نمایی ضد حریق محسوب می شود.

 

 

سیستم نمای سرامیک خشک - آرمن مجری نمای سرامیک خشک

عوامل موثر بر قیمت اجرای نمای سرامیک خشک

در واقع می توان گفت که عواملی مانند قیمت متریال مورد استفاده در اجرای نما مانند آهن آلات مورد استفاده در زیرسازی، آلومینیوم، کلیپس، تایل سرامیک خشک و اجرت نصب تعیین می شود و شما می توانید در ساختمان خود از اجرای نمای سرامیک خشک استفاده داشته باشید. این نمونه از نمای خشک امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و می توان گفت که در بسیاری از ساختمان های نوساز استفاده از این محصول توصیه می شود.

مزایای استفاده از سرامیک خشک نمای ساختمان

 آرمن طرح و نما در زمینه سیستم های نمای خشک به عنوان مجری و مشاور پروژه های بزرگ فعالیت دارد در صورت تمایل به همکاری مشترک یا دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

پروژه های اخیر

آرمن مجری انواع پروژه های بزرگ و تجاری

گالری ها

آخرین مطالب

متأسفیم ، هیچ پستی پیدا نکردیم. لطفا مورد دیگری را جستجو کنید.